19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim- największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej,a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, MAREK EDELMAN, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943r. Do końca życia przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami…
ŻÓŁTY ŻONKIL JEST SYMBOLEM ZBIOROWEJ PAMIĘCI!
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamieć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu pomiędzy podziałami.
W tym roku, w tych nadzwyczajnych okolicznościach, Wolontariat Łatek postanowił zaprosić do wzięcia udziału w tej akcji brać uczniowską z naszej szkoły.
Jest to pierwsza takiego kalibru akcja przeprowadzona przez naszych wolontariuszy. Wzięli w niej udział uczniowie z klas V-VIII, którzy podczas zdalnych lekcji z plastyki wykonywali własnoręcznie żółte żonkile.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.