W poniedziałek 25 listopada wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę edukacyjną finansowaną z programu MEN „Podróże z klasą”. Celem projektu ministerialnego jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci
i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki w praktycznym wymiarze.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od najsłynniejszego polskiego grodu i stanowiska archeologicznego. Osada obronna kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza w Biskupinie przywitała nas wiosenną pogodą. Okazało się, że Biskupin prawie 2,7 tys. lat pozostawał pod wodą pobliskiego jeziora. Wszystko, co znajdowało się powyżej jego powierzchni,uległo zniszczeniu, resztę zakonserwowała woda i torf. W 1. poł. XX w. ustępująca woda odkryła wspaniale zachowaną konstrukcję, na podstawie której dało się odtworzyć osadę obronną. Spacerując po tym pradziejowym osiedlu z drewna, położonym w przepięknym rezerwacie przyrody, zaglądaliśmy do wnętrza chat, z których każda miała przedsionek i jedną izbę z kamiennym paleniskiem oraz drobnymi przedmiotami gospodarskimi.
Podróżując po Pojezierzu Gnieźnieńskim, nie mogliśmy pominąć Miasta Królów, pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Weszliśmy do katedry gnieźnieńskiej usadowionej na Wzgórzu Lecha. Ta gotycka budowla związana jest z kultem św. Wojciecha, pochodzącego z Czech patrona Polski, który zginął śmiercią męczeńską wysłany na tereny Prusów z misją chrystianizacyjną.Żywot św. Wojciecha został zilustrowany na utrzymanych w stylu romańskim Drzwiach Gnieźnieńskich. Widzieliśmy srebrną trumnę z relikwiami świętego Wojciecha, wejścia do kaplic z ażurowymi kratami: gotyckimi, renesansowymi i barokowymi; malowidła ścienne, fragmenty polichromii gotyckiej oraz umieszczony w tzw. łuku tęczowym, XV-wieczny krucyfiks.
Ostatnim punktem naszej wyprawy był położony nad Wartą Poznań. Po zakwaterowaniu się w miejscu noclegowym ruszyliśmy ulicami tej urokliwej stolicy Wielkopolski. Na Starówce poczuliśmy przedsmak Świąt Bożego Narodzenia. Daliśmy porwać się temu świątecznemu zgiełkowi, zajadając świętomarcińskie rogale i kupując pamiątki. Podziwialiśmy pięknie oświetlone fontanny, kamienice i uliczki. Następnego dnia zwiedziliśmy Muzeum Instrumentów oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Szkoda, że deszczowa pogoda nie pozwoliła nam zobaczyć na żywo ikony Poznania–stukających się rogami dwóch koziołków umieszczonych nad tarczą zegara.
To była niesamowita wyprawa szlakiem polskiej historii.
Opiekunki wycieczki: M. Kapica i B. Kamińska