HISTORIA, KTÓRA UCZY- SZKOŁA W AKCJI ŻONKIL I WARSZTATACH Z TOLERANCJI”.

W dniu 16 kwietnia w naszej szkole odbyła się akcja upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim- Akcja Żonkile, organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Muzeum Polin.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem:” Odwaga”, a jej celem było nie tylko przypomnienie o wydarzeniach z 1943 roku, ale także refleksja nad współczesnym znaczeniem odwagi obywatelskiej, empatii i reagowania na niesprawiedliwość.

W ramach akcji zostały przeprowadzone warsztaty tematyczne, przygotowane przez p. M. Kapicę- koordynatorkę akcji Żonkile. Udział w nich  wzięli uczniowie klas VI i VII.   Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia historycznego, po którym uczniowie obejrzeli przygotowany przez Muzeum Polin materiał filmowy. Następnie odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zastanawiali się:

  • Czym była odwaga w czasie II wojny światowej?
  • Kto w ich oczach jest odważny dzisiaj?
  • Jakie sytuacje wymagają współcześnie cywilnej odwagi i postawy obywatelskiej?

Uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami i przykładami z życia codziennego. Szczególnie poruszające były historie dotyczące pomocy innym, reagowania na hejt, wykluczenie czy przemoc rówieśniczą. Zajęcia zakończyły się symbolicznym wykonaniem papierowych żonkili- symbolu pamięci o powstaniu.

Warsztaty miały wymiar zarówno edukacyjny, jak i wychowawczy. Wzbudziły wiele emocji i skłoniły uczniów do refleksji nad rolą jednostki w społeczeństwie oraz odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Uczniowie zgodnie przyznali, że współczesna odwaga to nie tylko wielkie czyny, ale także codzienne decyzje oparte na empatii, solidarności i szacunku.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.